Kiedy warto skorzystać z psychoterapii psychodynamicznej?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Terapia psychodynamiczna to jedna z form indywidualnej pracy terapeutycznej dla osób zmagających się z różnymi zaburzeniami o podłożu psychologicznym. Wywodzi się ona z psychoanalizy, której twórcą był Zygmunt Freud i stanowi jej połączenie z najnowszymi osiągnięciami psychologii.

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Podstawowym założeniem terapii psychodynamicznej jest to, że różne objawy psychopatologiczne rozwijają się na skutek nieuświadamianych sobie konfliktów psychologicznych. Według koncepcji terapii psychodynamicznej obok świadomej części naszej psychiki istnieje, nie mniej ważna, sfera nieświadomości. Terapeuci psychodynamiczni wykorzystują różne techniki, aby wprowadzić wyparte konflikty do świadomości i pomóc pacjentowi w ich rozwiązaniu, inaczej mówiąc – aby pomóc im uzyskać wgląd. Stąd wywodzi się inna nazwa terapii psychodynamicznej, czyli właśnie terapia przez wgląd. Praca terapeutyczna będzie skupiała się bardziej na myślach i odczuciach pacjenta, niż na przedstawieniu formalnej wersji wydarzeń. Szukanie przyczyn konfliktów i przepracowywanie ich wspólnie z terapeutą ma na celu poprawę kondycji psychicznej i funkcjonowania pacjenta.

Jak wygląda terapia psychodynamiczna?

Terapeuta psychodynamiczny podczas procesu terapeutycznego zachowuje neutralność i daje pacjentowi przestrzeń na wniesienie do terapii swoich problemów i trudności. Podczas terapii psychodynamicznej terapeuci nie ujawniają swoich przekonań i nie narzucają pacjentom tematów rozmowy. Wbrew przekonaniu o freudowskiej „kozetce” – podczas sesji terapii psychodynamicznej pacjent i terapeuta siedzą naprzeciwko siebie i utrzymują kontakt wzrokowy, co sprzyja budowaniu relacji. Podczas terapii psychodynamicznej bardzo ważne jest pojęcie przeniesienia, czyli nieuświadomionego procesu, podczas którego pacjent przenosi na terapeutę oraz inne osoby uczucia, oczekiwania i postawy jakich doświadczał wobec bliskich osób w przeszłości.

Czas trwania terapii psychodynamicznej jest ustalany w trakcie trwania konsultacji – w przypadku terapii krótkoterminowych, skupionych wokół jednego problemu może być to od kilku do kilkudziesięciu spotkań. W przypadku terapii długoterminowych, kiedy pacjent ma problemy w kilku dziedzinach życia, nie ustala się terminu zakończenia pracy terapeutycznej na początku. Jedna sesja terapeutyczna trwa około 50 minut. Zaleca się uczestnictwo w minimum jednym spotkaniu w tygodniu. Na konsultacjach pacjent i terapeuta ustalają cel i zasady współpracy, które mogą ulegać zmianom w trakcie terapii.

Kiedy udać się na terapię psychodynamiczną?

Psychoterapia psychodynamiczna może okazać się pomocna w szeregu różnych problemów. Jak wskazują liczne badania, terapia psychodynamiczna jest efektywna w wielu wypadkach – pomaga w leczeniu nerwic, zaburzeń osobowości, lękowych i depresyjnych. Skutecznie pomaga w wychodzeniu z kryzysu życiowego.

Może być właśnie dla Ciebie jeśli:

  • Chcesz uniknąć powtarzania wzorców zachowań, które są szkodliwe dla Twojego codziennego funkcjonowania
  • Masz trudności z nawiązywaniem bliskich i długotrwałych relacji
  • Występują u Ciebie wewnętrzne konflikty z którymi trudno Ci samemu sobie poradzić
  • Chcesz lepiej poznać siebie, swoje zachowanie i emocje

W Strefie Myśli terapię psychodynamiczną dla dorosłych prowadzą nasi doświadczeni terapeuci  Urszula Zygmunt i Piotr ZarembaAnna Dąbrowska, oprócz pracy z dorosłymi prowadzi również terapię psychodynamiczną dla młodzieży.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny 22 490 44 12 lub umów się poprzez system zapisów online. Serdecznie zapraszamy!